Görünüşe nazaran suni zekâ uzmanları da YZ teknolojisinin gelişme hızı karşısında şaşkınlık içinde.

Geçtiğimiz günlerde gösterilen ve YZ uzmanlarını kapsayan geniş kapsamlı araştırma, YZ gelişiminin hakikaten baş döndürücü bir hızlıca ilerlediği düşüncesini destekliyor. Bununla beraber teknoloji dünyasında ‘sıkı YZ fanatikleri’ ile ‘YZ kıyametçileri’ arasındaki malum kutuplaşmanın boyutunu anlamamıza destek oluyor.

Anketle ilgili yazı, San Francisco merkezli araştırma şirketi AI Impacts tarafından gösterildi. Yazarlar, standartları karşılayan 2 bin 778 YZ uzmanının anket yanıtlarını daha ilkin meydana getirilen benzer bir anketle karşılaştırdı. Netice: YZ uzmanlarının genel olarak bir ivme algısına haiz olduğu tespit edildi.

Ankete katılan uzmanlara 32 değişik görevle ilgili sual yönelten araştırmacılar ‘uygulanabilir hâle gelmesi beklenen görevlerinin yüzde 50’sinin 1 yıl önceye, 2022 ile 2023 arasına kaydığını’ belirtiyor. Şu demek oluyor ki YZ gelişimi tahmin ve beklentilerin fazlaca önünde.

Bu, averaj bir uzmanın “YZ dünyasında işlerin hızlandığını düşünüyor musunuz?” şeklinde bir soruya ‘evet’ demesinden oldukca daha kuvvetli bir bulgu ve uzmanların aslen bu hızlanmayla ilgili oldukca sayıda öngörüyü yıldan yıla revize ettiğini gösteriyor.

Kim bilir araştırmanın en mühim sonucu, iştirakçilerin iki temel kavrama ilişkin tahminlerindeki ciddi değişimler. Bunlar Üst Düzey Makine Zekâsı (High-Level Machine Intelligence – HLMI) ve İş gücünün Tam Otomasyonu (Full Automation of Labor – FAOL).

2022 ve 2023 yılları aralığında HLMI’ın tahmini hayata geçme zamanı 13 yıl, FAOL’un ise 48 yıl kısaldı.

Araştırma algıdaki kayda kıymet bir değişimi gözler önüne seriyor. YZ uzmanları ‘herhangi bir meslekte işi insanlardan daha iyi ve daha ucuza yerine getirecek makinelerin üretilebileceği’ günün bundan önceki yıla nazaran neredeyse yarım yüzyıl daha erken geleceğini düşünüyor.

Peki sektör uzmanları YZ’nin gelişim hızı hakkında ne düşünüyor?

  • Kamuoyunda ‘kıyametçiler’ olarak adlandırılan ve YZ’nin ‘oldukca daha yavaş’ gelişmesi icap ettiğini düşünenler yüzde 4,8 ile en ufak katılımcı grubu oldu.
  • Efektif hızlandırma yanlıları, doğrusu yanıtı ‘oldukca daha süratli gelişmeli’ olanlar yüzde 15,6 ile kıyamet yanlılarını adeta ezip geçti.
  • Bu soruya cevap verenler içinde ‘birazcık daha yavaş’ diyenler yüzde 29,9 ile çoğunluğu oluştururken, onları 26,9 ile ‘mevcut hız iyi’ ve 22,8 ile ‘birazcık daha süratli’ yanıtını verenler takip etti. Mevcut duruma yakın üç yanıttan oluşan bu ‘orta yolcular’ tüm yanıtların yüzde 79,6’sını oluşturdu.

Ayrıca araştırmada belirtilen mühim bir noktayı aktarmakta yarar var: Genel olarak katılımcılar YZ’nin geleceği hakkında öngörüde bulunabilme becerisinden ziyade bizzat YZ mevzusunda uzmanlığa haiz. Yazarlar bu yüzden ‘tecrübe ve YZ’nin gidişatını etkileyen teknik olmayan faktörler’ mevzusunda bazı eksiklikler olabileceğini vurguluyor.

Gene de bulgular, bu teknolojiyi ileriye götürmüş olan insanların kendi uzmanlık alanlarıyla ilgili düşüncelerine oluşturulan bir pencere durumunda. Ve bizlere onların averaj olarak ne istediği, niçin korkmuş olduğu ve ufukta ne görmüş olduğu hakkında bir ipucu veriyor.

YZ odaklı ve otomasyona dayalı bir dünyanın hızla geldiğini düşünüyorlar ve bir grup olarak ele alındığında, YZ değişiminin hızının iyi olup olmadığı mevzusunda bir çitin üstünde duruyorlar, doğrusu kararsızlar. Sadece (tedirgin edici bir halde) hâlihazırda hız kazanan bu yük treninin arkasına roket monte isteyenlerin sayısı frene basmak isteyenlerden mühim seviyede fazla.


Mike Pearl, Mashable’da kıdemli editör.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )