Hemingway’ın ölümsüz eserlerinden biri olan bu kitap çok sade bir dille ve kısa anlatılmıştır. İlk başta çocuk kitabı gibi görünen bu kitap büyüklerin de okuyabileceği bir eserdir. Kübalı bir balıkçının günlerdir oltasına balık gelmeyen ve daha sonrasın da oltasına takılan bir kılıçbalığı ile olan çabasını anlatan ünlü bir eserdir. kitap özeti, Kübalı yaşlı adam sandalıyla her gün denize açılır ve yaşlı adamın yanında küçük bir yardımcısı vardır onunla birlikte denize gider balık tutmaya hem de eve döndüklerinde onun birlikte ev işlerinde yardımcı olur. Ancak yaşlı adam 84 gündür hiç balık yakalayamamıştır ve bu durum onu çok üzmektedir.

Yardımcısı olan küçük çocuk da yaşlı adamı çok sevmemektedir fakat ailesinin baskısı yüzünden artık onun yanında çalışmasını istemezler ve başka balıkçının yanına verirler. Küçük çocuk yaşlı adamı çok sevdiği için boş vakitlerinde ona yardım etmeye gider. Yaşlı adam balım tutamadığı için etraftaki balıkçılar onunla alay etmektedir. Yaşlı adam umutluydu ve hava güzel olduğu zaman balık tutacağına inanıyordu.

Günler geçmişti ve 85. Gün yaşlı adam denize açılmıştır kimsenin göremeyeceği en koyu renkli olan suların olduğu yere gitmiştir. Ve oltasına bir kılıçbalığı takılmıştır. Ve bu koca balık yaşlı adamı gittiği her yere sürükler. Balıkçı bu balığın ona çok para getireceğini düşünür ve balığı bırakmaz. Balık yaşlı adamı baya yormuştur sabah olmuştur ve balıkçı balığı daha net görüştür. Nerdeyse 500-600 kilo olan balığın büyüklüğünü fark eder. Yorulmayan balığı artık yaşlı adam zıpkınıyla vurur. Evin yolunu tutan yaşlı adamın karşısına köpek balığı çıkar ve balığın kuyruğundan ısırır. Yaşlı adam köpekbalığını da vurur yine giderken tekrara karşısına köpekbalığı çıkar ve hepsi balıktan birer parça alır yaşlı madam hepsiyle baş eder kıyıya vardığı zaman balığın sadece başı kalmıştır balığı sandala bağlayarak evine gider ve uyumaya kara verir. Ertesi sabah balığı gören herkes balığın büyüklüğünden konuşmaya başlar. Tüm cesaretiyle yaşlı balıkçı bir şekilde balığı eve getirmeyi başarabilmiştir. Ve tekrar kendisinden söz ettirebilmişti.

Yaşlı Adam Ve Deniz Kitap Özeti

Yaşlı adam ve deniz adlı bu kitapta, balık tutamayan ama her şeye rağmen umudunu yitirmeyen yaşlı adam her gün denize açılır ve karşısına çıkan büyük balığı yakalar cesaretini kaybetmeyen balıkçı balığı bırakmaz ve eve gelene kadar ki mücadelesinden bahseder ve eskisi gibi yeniden kendisinden etraftakilere söz ettirir. Hemingway’ın bu eseri elinizden hiç düşüremeyeceğiniz ve bir oturuşta hemen bitirebileceğiniz kısa sade akıcı bir kitaptır. İnsanın içindeki umutsuzluğuna küçük de olsa bir umut serpen başarı için zorluklarla baş etmesi gerektiğini anlatan her yaştaki insan için okunabilecek bir kitaptır.Source link

(Toplam: 101, Bugün: 1 )