Zamanın Kısa Tarihi Kitap Özeti – Stephen W. Hawking

[ad_1]

Stephen W. Hawking’in kaleme aldığı bu kitap 1988 yılında yayınlanmasına rağmen günümüzde de en çok okunan kitaplar arsında yer almayı başarmış bir kitaptır. Yazarın kendi araştırmaları ve o zamanın gelişen teknolojisinin ele alınması ile oluşturulmuş pek çok bilimsel bilginin yer aldığı bir kitaptır. Bu kitapta pek çok soruya cevap verilmiştir. Dünya üzerine sorulan sorulara yaklaşımı farklı olan yazar oldukça güzel bir dille olgulara cevap vermiştir. kitap özeti özellikle evrenin oluşumunu dünyanın iki farklı teorem ile oluştuğunu açıklamaktadır. Aslında dünyanın oluşumu değişmezdir fakat insanlar ölümlü oldukları için dünyayı ölümsüz olarak görmektedirler. Kitabın içinde yer alan başka bir soru ise zamandır. Evren oluşmadan önce zaman kavramı var mıydı? Bu durumda iki teoremle açıklanmıştır kitapta. Tamamen bilimsel içerikli olan bu kitap sizleri oldukça etkileyecek ve sorularınızın cevaplarını bulacak niteliktedir.

Zamanın Kısa Tarihi Kitap Özeti

Bu kitap özellikle bilim ile ilgilenen meraklı beyinlerin severek okuyacağı tarzda bir kitap olmuştur. Kitap içerisinde pek çok teorik bilginin yer alması ve geçmişte bilim adamlarının açıklamaya çalıştıkları soruların cevapları yer almaktadır. Yazar kendince bir gözlem yaparak bilgilerini ve dünya üzerine, fizik üzerine görüşlerini bu kitapta belirtmiştir. Kitabın özellikle bilim ile ilgili olması fizik ile ilgilenen kişilerin oldukça hoşuna gidecektir. İçerisinde bildiğiniz ya da hiç bu açıdan bakmamıştım diyebileceğiniz bilgiler yer almaktadır. Zamanın Kısa Tarihi kitap özeti Stephen Hawking’in bilim dünyasında da çok okunan kitaplarından biri haline dönüşmüştür. Sadece dünyanın oluşumu ile ilgili değil pek çok farklı fizik kuralı ve teoremlerle ilgili yorumlar yapan yazar bu kitabı ile odlukça ilgi çekmiş ve beğeni toplamıştır.

Einstein gibi pek çok meşhur matematikçi, fizikçi, bilim adamlarının teoremlerini inceleyen yazar, hepsi ile ilgili bir yorumda bulunmuştur. Hatta pek çok bilim adamına ilham bile olan yazar, Einstein’a genel görelilik kuramının büyük patlama ile başlayıp kara delik ile sonlanmasını göstermiştir. Yazar ara ara kendi hayatına da değinerek okurlarına bilgiler vermeyi de ihmal etmemiştir. Yazar doktora tezi hazırladığı sırada rahatsızlığını öğrenmiştir ve artık ölümü kabullenmiştir. ALS hastası olan yazara 2 yıl yaşayabileceği söylenmiştir. Bu durumda yazar tezi yapmaktan vazgeçer. Fakat olaylar düşündüğü gibi gitmemiştir ve iki yıl geçmesine rağmen yazar halen hayattadır. Bunun üzerine tezine devam etme kararı alır. Zaman içerisinde sesini yitiren adam bilgisayarda yazıları sese dönüştüren bir program kullanarak insanlarla iletişime geçmeye başlamıştır.

Zamanın Kısa Tarihi kitap özeti aslında yazarın hayatından kesitlerin yer alması ile sürükleyici, farklı bir tadı olan romandır. Sadece bilimsel açıklamalara yer verilerek okurlarını sıkmak yerine kitabı daha eğlenceli bir hale dönüştürerek, çok fazla sayıda okur kazanmıştır ve halen kitabı en çok okunanlar listesinde yer almaktadır.

[ad_2]

Leave a reply:

Site Footer

Sliding Sidebar