[ad_1]

Stefan Zweig bir dahi, mükemmelliğin ta kendisi ve onun eseri olan ay ışığı sokağı özeti sizler için web sitemizde. Özeti okuduktan sonra umarız kitabı satın alır ve Stefan Zweig’in harika kelimelerin de ve sizi sunduğu atmosfer de kaybolursunuz. Zihin açan kitaplarıyla hep en çok okunan yazar olacak kalacaktır.

Ay  Işığı Sokağı Kitap Özeti

Yolculuk Almanya iken bir geminin zamanında yanaşmaması sonucu Fransa da yer alan, denizci kentinde mahsur kalan genç bir adamın dahil olduğu kesişen hayatların hikayesini anlatmaktadır. Mahsur kalan adam, şehri ve geceyi keşfetmek için kaldığı otelden kendisini dışarı atar. Kaptanların, mürettebatın bir gecelik de olsa yollunun düştüğü bu şehir tüm günahlara gebedir. Işıklı caddeleriyle, şehir de tüm ihtiyaçların bir çözümü vardır. Adam arşınlarken sokakları Almanca bir beste duyar ve yurttaşı ile aynı dili konuşabilecek olmanın sevinciyle içeri dalar. İçerisi alabildiğine karanlıktır ve karşısına üç kadın belirir. Kadınlardan biri adamın yanına gelir ve ona bir şeye ihtiyacı olup olmadığını sorar. Oysa kahramanımız hiçbir söz etmeden oturur çünkü içinde bulunduğu bu durumdan tiksinir.

Sonunda tüm bu iğrenç havaya dayanamayıp cebinden para kesesi çıkartarak kendini dışarı atar. Kahramanımız sıkılmış ve umduğunu bulamamanın üzüntüsüyle yeniden otelin yolunu tutmuştur. Yolda giderken karşısına bir kadın çıkar. Kadın birden kahramanımıza hayat hikayesini anlatmaya başlar. Yoksulluk içinde ki bu genç kadın bir zamanlar zengin bir adamla evlenmiş fakat o aslında parası için değil de adama aşık olduğu için evlenmiştir. Kadın paraya ihtiyaç duyduğunda kocasından istemiş fakat kocası her istediğinde onu daha da para için yalvartır hale gelmiş. Günün birinde annesi için az bir miktar para istediğinde kocası gene ret etmiş ve bunun üzerine kadın evi terk etmiştir.

Kahramanımız kadını dinledikten sonra yanından ayrılır ve tekrardan otelin yolunu tutmaya başlar. Otele az bir mesafe kala karşısında bir adam belirir bu sefer oda başar hikayesini anlatmaya ve hikayeler birbiriyle kesişir. Adam her yerde kadını aramaktadır. Kadın ise az önce kahramanımıza adamla aynı hikayeyi anlatmıştır.

İçinde bu hikaye ile birlikte 3 kitap vardır ay ışığı sokağı kitap özeti kısmında ise biz sadece bir tanesini sizinle paylaştık. Şimdi kitabın yazarı hakkında bilgi vermek istiyoruz çünkü onu tanımanız hayatı bir adım daha anlamlandırmanız demek.

Stefan Zweig’in Hayatı Hakkında Bilgi

Stefan Zweig Avusturyalı, Yahudi bir ailenin tek erkek çocuğudur. Ailesinin tek erkek evladı olması ona muhteşem avantajlar sağlasa da o yaratmanın, üretmenin peşinden gitmiştir. Sayısız eser yazmış edebiyat dünyasına harika eserler kazandırmıştır. Ay ışığı sokağı kitap özeti de bunlardan sadece biridir. Hitlerin zaferleri sonucu Nazi Almanya’sı tüm dünyayı ele geçirecek diye karısı ile birlikte intihar etmiştir.

[ad_2]

Source link