Bir gemi üzerine düzenlenen ilk hava saldırısı, 1913 yılında gerçekleşti. Ancak, aynı yıl içinde  meydana gelen iki olaydan, hangisinin daha önce yaşandığına dair kesin kanıt yok.
Birinci Balkan Savaşı’nın sonlarına doğru, Yunan Donanması’nda görevli “Farman” tipi bir uçak, keşif uçuşu yaptığı sırada, Çanakkale Boğazı’nda mevzilenmiş Türk gemilerinin üzerine dört adet el bombası attı. Bu olayın, Mayıs ayından önce meydana geldiği sanılıyor. Aynı yıl içinde bir başka gemi bombalama olayı da, Meksiko’da. General Carranza’nın, General Huerta’ya karşı verdiği savaş sırasında yaşandı. General Carranza’nın emrinde Fransa doğumlu, ancak aslen Amerikalı olan Lidier Masson adlı bir pilot vardı. “Tek kişilik hava kuvveti” olarak bilinen Masson, “Curtiss” tipi uçağıyla Guyamas Körfezi’nde, Huerta’ya bağlı bir savaş gemisini bombaladı.
Masson, attığı patlayıcı maddelerin, tekneye büyük ölçüde zarar verdiğini söyledi.
1914 yılında, Fransızlarla İspanyolların Fas üzerinde gerçekleştirdikleri harekâtla, 1913 yılındaki İkinci Balkan Savaşı’nda da uçakların kullanıldığım görüyoruz. İkinci Balkan Savaşı’nın bir özelliği de, savaşan tarafların hepsinin uçak kullanmış olmasıdır. 1914 Nisan’ında, Birinci Dünya Savaşı’nın patlamasından birkaç hafta önce, Meksiko üzerine gerçekleştirdikleri küçük bir harekât sırasında, Amerikalılar da uçaklardan yararlandılar.
Curtiss tipi bir deniz uçağı ile iki Curtiss uçan-gemisi, Birmingham ve Mississippi uçak gemileriyle Vera Cruz’a gelerek, gemiden kıyıya keşif uçuşları yaptılar.

(Toplam: 14, Bugün: 1 )