İlk Paraşüt Ne Zaman Kullanıldı – İlk kim paraşütle atladı

Aslen en oldukca dört gözle beklenen paraşütün icadından oldukca, onunla havadan ilk kimin atladığıdır. Kim bu şekilde bir şeyi ilk kez denemeye cesaret etmiştir? Sanıldığının aksine paraşüt uçaktan sonrasında değil, ortalama bir yüzyıldan fazla bir vakit ilkin, balonla neredeyse aynı tarihlerde fakat oldukca ayrı çalışmalarla buluş edilmiştir.

Paraşüt fikri eski Çin’e kadar gider. Günümüzdeki paraşüte benzer bir şeyler geliştirilmiş fakat oyuncak olmaktan öteye geçememiştir. Leanorda da Vinci’nin de bu konudaki emekleri biliniyor. Bu fikri hayata ilk geçiren şahıs ise Fransa’da 1783 senesinde Louis-Sabestian Lenomand olmuştur.
Lenomand 4.5 metre yükseklikteki bir ağaçtan, omuzlarına birer tane bir çeşit şemsiye bağlayarak ilk deneyimini yapmıştır. Sadece o, buluşunu o seviyedeki bir yükseklikten, yangın çıkan bir binadan atlayarak kaçmak için düşünmüştü.
Ciddi anlamda ilk atlamanın şerefi ise Fransız Andre-Jackques Garnerin’e aittir. 1769 Paris doğumlu Garnerin Fransız ordusunda 1793 senesinde müfettiş olmuş, İngiltere’de iki yıl hapis yatmış ve dönüşünde 1797 senesinde ilk atlayışını 1.000 metreden bir balondan yapmıştır. Bu ilk paraşüt şemsiye şeklindeydi, çapı yedi metreydi ve ketenden yapılmıştı. Garnerin sonrasında birçok gosteri atlayışı yapmış, hatta bir keresinde 1802 senesinde İngiltere’de 2.400 metreden atlamıştır.
Önceleri ketenden meydana getirilen paraşütler, sonraları ipekten yapılmaya başlanıldı. Uçaktan ilk atlayışı gerçekleştiren ise 1912 senesinde, ABD Kara Kuvvetleri’nden Yüzbaşı Albert Berry oldu.
Birinci Dünya Savaşı başlarında uçaktan paraşütle atlamanın ergonomik olmadığı görüşü hakim olduğundan, yalnız gözetleme balonlarında görevli olanların, tayyare saldırılarından kaçışlarında oldukca yaygın olarak kullanılmıştır.
Birinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru paraşütün tayyare pilotlarının da can dostu olduğu anlaşılmıştır. İkinci Dünya Savaşı’nda ise tayyare ebatlarının büyümesi ve teknolojilerinin gelişmesi ile insanların ve birliklerin yere indirilmeleri haricinde silahları indirmek, mahsur kalan birliklere ikmal malzemesi göndermek, ajanları indirmek benzer biçimde birçok alanda kullanılmışlardır.