Karanlık ile ışık arasındaki sonsuz harp bitti ve karanlık kazanmıştır! En azından Android üstünde…

Android Authority‘nin haberine gore, Ocak ayında gösterilen Android 14 beta sürümünde yer edinen gizli saklı özellik “tüm uygulamaları karanlık moda almanıza” olanak tanıyor.

Evet, böylece kullanıcılar tüm uygulamaları, hatta uygulama bunu desteklemese bile karanlık modda çalışmaya zorlayabilecek ve böylece Android telefonlarını “karartma” işlemini tamamına erdirebilecek. Uzun soluklu bir “karanlık mod” uzmanı olarak, mümkün olan her an karanlık modu kullanıyorum ve koyu griden daha açık renkteki tüm uygulamaların gözlerimde yarattığı acıyı engelleyebiliyorum.

Ayarlar > Sistem > Geliştirici seçenekleri içinde yer edinen ayar şu şekilde açıklanıyor: “Kendi karanlık temasına haiz olmayan uygulamalara uygulanır. Kimi uygulamalar tersine dönmüş renkler şeklinde görüntüleme sorunları yaşayabilir.”

Bu, aslen mevcut olan bir geliştirici seçeneğine benziyor. Bu seçenekte tüm uygulamalara karanlık mod eklenebiliyor, fakat geliştiriciler bunu yapmamayı da tercih edebiliyor. Aynı şekilde, Erişilebilirlik ayarları içinde renkleri değişiklik yapma seçeneği de mevcut fakat bu da acayip sonuçlar verebiliyor.

Bu yeni ayarın geliştiricilerden fazlaca, kullanıcılar için getirilmiş olduğu açık. Android Authority pek fazlaca uygulamada bu özelliği denediğini, işe yarasa da hemen hemen muhteşem durumda olmadığını belirtiyor.

Özellik son sürüm olan Android 15 betada yer almıyor, fakat 14 Mayıs’ta düzenlenecek olan Google I/O 2024’te karşımıza çıkabilir.


Stan Schroeder’in haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )