[ad_1]

Mercedes’in en ufak otomobili A Serisi tamamen yenilenmesiyle kompakt sınıfta standartları tekrardan belirler hale gelmiş benzer biçimde duruyor. Aracın iç mekan özellikleri ve donanımları ağabeyleri yarışırken ne yazık ki bu iyileştirmeler onun fiyatının da bir fazlaca yukarı çıkmasına neden olmuş.

Mercedes A Serisi 2018 Test Sürüşü

Mercedes A Serisi Tasarım Özellikleri

Asla olmadığı kadar iddialı görünüyor, orası kesin. Mercedes modellerinin yenilişleri rakip premium modellerinden daha ön planda oluyor. Yenilenen model eskisiyle benzerlikler sergilese bile yeni bulunduğunu da açık bir halde ortaya koyuyor. Yeni Mercedes A Serisi’nde de durum aynen bu şekilde. Baktığınız zaman karşınızda yeni bir model görüyorsunuz. Havalandırma ızgarasının tasarımıyla bile tüm dikkatleri üstüne çekebilecek kabiliyete haiz. Farlar birazcık silik kalmış diye düşünüyoruz. Bunun yerine daha sivri formlu far tasarımı olsa daha uyumlu bir tasarım olabilirmiş. Tamponun sert görünümlü hava giriş kanallarına da farlar uyum sağlamıyor. Profil detaylarında kalite vurgusu icra eden Yeni Mercedes A Serisi tasarımı arka tarafta da göze hoş görünen detaylar sunuyor. Arka tasarım yuvarlat hatlı geçişle kalite ve sportifliği bir arada sunuyor.

Mercedes A Serisi 2018 Test Sürüşü

Mercedes A Serisi İç Mekan Özellikleri

Mercedes son dönemde modellerinde ortak iç mekan çizgileri kullanmaya başladı. Öncü modellerin mütevazı ve ağırbaşlı çizgilerine kıyasla marka artık teknolojik özellikleri ön plana çıkartmaya başladı. Bu durum Mercedes A Serisi’nde de aynı şekilde karşımıza çıktı. Çağımızın getirmiş olduğu teknolojik gelişmelere marka tüm modelinde uyum sağlamış oldu. Dijital gösterge paneli direksiyon simidinin arkasından başlıyor ve orta konsola kadar devam ediyor. Belirgin ve kolay okunan gösterge paneli sürüş esnasında istendiği benzer biçimde şekillendirilebilerek kaliteli ya da sportif kullanıma geçilebiliyor. Yaşam alanı genişliği mevzusunda kompakt derslik oyunculardan beklediğimizi bulurken eşya gözlerinin sayısı da beğenimizi kazanmıştır. Koltukların kalitesi kısa ve uzun sürüşler esnasında vasıta içinde bulunan herkesi rahat ettirebiliyor. Renklendirilmiş yaşam alanı yardımıyla kabin içi karanlık hakimiyetinde kalmaktan da kurtulmuş. Mercedes söz mevzusu olduğunda yaşam alanını kalitesi de beklediğimiz benzer biçimde yüksek. Alt taraflarda kullanılan plastik araç-gereç kalitesi birazcık sert fakat bu bölümde bile son aşama iyi malzemelere yer verilmiş.

Mercedes A Serisi 2018 Test Sürüşü

Mercedes A Serisi Motor Özellikleri

Mercedes daha önceki A Serisi’nde Renault destekli motorlara yer vermişti. Bu motorlar kendisini kanıtladığı için kısa sürede tüketicilerin de takdirini topladı. Şimdi de benzer bir strateji devam etse de ürün gamıma bir de testini gerçekleştirdiğimiz 1,3 litrelik 4 silindirli turbo destekli motor dahil oldu.

Minik hacmine karşın 163 HP güç ve 250 Nm tork üreten motorun gücü oldukça iddialı. Önden çekişli olarak enerjisini yola aktaran motorda 7 ileri oranlı vites kutusu sunuluyor.

İlk hızlanma anından itibaren haiz olduğu gücü kullanıcısına sorunsuz sunan motorun turbo boşluğu ise birazcık fazla. Yüklü durumlarda yokuş çıkarken motor ve şanzıman arada kararsız kalabiliyor. Sadece öteki kullanım anlarında en küçük bir mesele yaşanmıyor ve vites geçişleri pürüzsüz ve süratli bir halde gerçekleşiyor.

Yapınak verisi 100 km’de averaj 5,2 lt yakıta gerekseme duyan motorun gerçek kullanımlarda ise gerekseme duyduğu yakıt miktarı 6 litreyi aşmıyor.

Motorun ilk çalıştırmalardaki birazcık gürültülü ve sarsıntılı yapısı ise ısınmasıyla beraber ortadan kalıyor.

Mercedes A Serisi 2018 Test Sürüşü

Mercedes A Serisi Konfor ve Yol Tutuş Özellikleri

Mercedes A Serisi ESP’yi bugün bu kadar yaygın kullanmamızı elde eden model. Aracın ilk neslinde meydana getirilen bir kontrol esnasında elde etmiş olduğu fena netice sebebiyle standart donanıma dahil edilen ESP sistemi yardımıyla bugün yollarda oldukca daha güvenle ilerliyoruz. Yeni A Serisi’nde ise etken ve eylemsiz güvenlik elemanlarının sayısının artması ile de bu itimat duygusu artmış.

Aracın yeni yürüye aksamı öncüsüne kıyasla daha sportif ayarlara haiz olsa da konforlu sürüşlerde de beklentileri karşılamayı başarıyor. Direksiyon sistemindeki değişimler sonucu sürücüden gelen isteklerin hızlıca yola aktarılabildiği A Serisi’nde zorlanmalarda önden kaymalar yaşanıyor. Sadece bu benzer biçimde durumlarda da ESP hızla müdahale ederek sizi şeridinize döndürüyor. Genel olarak Mercedes modellerinde arkadan itiş kullanılmasına karşın A Serisi yoluna önden çekişli olarak devam ediyor.

İç mekandaki başarı göstermiş yalıtım yardımıyla gürültü seviyesinin bir fazlaca düşük olduğu otomobilde yüksek hızlara çıktığınızda da bir olumsuzlukla karşılaşmıyorsunuz. Eğer üst versiyonları tercih ederseniz jantların büyüyen boyutları yol tutuşa mühim katkı sağlasa da ne yazık ki arkada oturanların konforunun azalmasına niçin oluyor. O nedenle bu araçtaki ideal jant ölçüsü 17 inç.

Mercedes A Serisi 2018 Test Sürüşü

Güvenlik Özellikleri

Güncel Mercedes A Serisi hemen hemen Euro NCAP çarpışma testine alınmadı. Sadece Mercedes bu modelinin de 5 yıldız alacağına kati gözüyle bakıyor.

Son kez 2012 senesinde bu teste dahil olan model o dönem 5 yıldız almaya hak kazanmıştı. Araçta etken ve eylemsiz güvenlik elemanları neredeyse eksiksiz halde sunuluyor ve bir çok donanım bir üst modellerin çoğunda bile bulunmuyor.

Mercedes A Serisi 2018 Test Sürüşü

Mercedes A Serisi Yorumları

Murat Tosun’un Mercedes A Serisi için yorumları şu şekilde: Mercedes A Serisi ilk nesline kıyasla bugün oldukca daha büyük ve etkisinde bırakan bir otomobil haline geldi. Sınıfında ilk kez ESP’yi tüketicilere sunan model, şimdi de ağabeylerinde sunulan etken ve eylemsiz güvenlik elemanlarını ilk kez bu sınıfta kullanarak farkını ortaya koyuyor. Oldukça etkisinde bırakan bir otomobil halini alan A Serisi’nin en mühim zayıflığı ise yüksek fiyatı. Vasıta için istenen karşılık karşılığında rakiplerde bir üst sınıftan vasıta almak bile mümkün.

Mercedes A Serisi 2018 Test Sürüşü

Yeni A Serisi Teknik Özellikleri

Motor: 1.3 lt /Motor Hacmi: 1332 cc / Silindir Adedi: 4 /Maksimum Güç: 163 HP/Maksimum Tork : 250 Nm

Mercedes A Serisi Modelinin Performans Verileri

0-100 km/s Hızlanma: 8.0 sn / Maksimum Hız: 225 km/s

Mercedes A Serisi Frenleri

Ön: Hava kanallı disk /Arka: Disk

Mercedes A Serisi Yakıt Tüketimi Miktarı

Yakıt Türü: Dizel Kent İçi: 6.8 lt/100 km/ Kent Dışı:  4.4 lt/100 km /Karma: 5.2 lt/100 km /    Kontrol: 6.0 lt/ 100 km / CO2 Emisyonu : 120 gr/km

Boyutlar

Uzunluk: 4419 mm /Genişlik: 1796 mm /Yükseklik: 1440 mm /Dingil Mesafesi: 2729 mm

Mercedes A Serisi Bagaj kapasitesi: 370 lt /Yakıt Depo Kapasitesi: 48 lt /Boş Ağırlık: 1375 kilo

Lastik Boyutu: 225/45 R18

 

Mercedes A Serisi 2018 Test Sürüşü

(Toplam: 3, Bugün: 1 )

[ad_2]

Source link