[ad_1]

’ın kaleme aldığı bu kitap hümanist bir adamın görüşü ve kendi düşüncelerinin dışındaki tüm düşünceleri önemseyen bir adamın karşı karşıya geldiği bir hikâyeyi alan kitaptır. Castillo Calvin’e Fransız bir reformcunun hüküm sürdüğü bir diyara sizleri götürür. Fakat bir gün Calvin: ’in düşünce yapısı yüzünden idam cezasına çarptırılması ile olaylar başlar. Calvin aslında kendi düşüncesi dışındaki düşünceleri kabul etmeyen ve kendi düşüncelerini de din yolu ile kişilere dayatmaya çalışan bir din adamıdır.

kitap özeti; Dinde reform hareketlerinin başladığı bir dönemde Cenevre’de Frel Katoliklerin dini inançlarını zedelemek için çabalar. Verdiği vaazlar ile insanlar etkilemeye çalışır. Sonuç olarak da başarılı olmuştur ve katoliğin gücü azalmaya başlar. Katolik’in dağılması ile oluşan inançsızlıkta n faydalanılacaktır. Calvin e bu açığı fark eder ve yeni bir mezhebin temellerini atar. Cenevre’ye göç eden bu adam vaiz olur ve insanları etkilemeye başlar. Calvin ’in kurallarından rahatsız olan insanlar da vardır ve tek tek isyan etmeye başlarlar. Bu durumun karşısında asillerde Calvin’e karşı gelince Cenevre’den de atılır. Fakat bu boşluğu dolduran bir inanış yoktur. İnanç üzerine dayalı olan toplumun temelleri yıkılmaya başlamıştır ve her an olaylar patlak verecektir. Farel bu durumda Clavin’i tekrar geri çağırı fakat Calvin bunu kabul etmeyeceğini söyler. Calvin, Cenevre’nin emri altına girer ve adamı dayatmalarına karşı tüm halk boyun eğer.

Vicdan Zorbalığa Karşı Kitap Özeti

Yazar bu kitabında daha önce gün yüzüne çıkmamış olan dinin insanlar üzerindeki etksiini çok güzel bir şekilde anlatmaktadır. Toplumlar inanç üzerine kuruludur ve bir anlık bir inanç boşluğun da kaos ortaya çıkabilir. Bunu önlemek için de ortaya çıkan din ya da inanış ne olursa olsun insanları buna inandırmak gerekir. Yani toplumun ayakta kalabilmesi için mutlaka bir şeye inanması gerekmektedir. Yazar bunu kitabında çok güzel bir kurgu ile dile getirmiştir.

Vicdan zorbalığa karşı kitap özeti aslında tarihin gizli sayfalarına da ışık tutan bir kitaptır ve çok fazla eleştiri almıştır Buna rağmen oldukça fazla okunmuştur ve günümüzde de halen çok satanlarda yerini almaktadır. Katoliklerin ve Protestanların arasındaki çekişmeyi dile getiren ve kendi düşüncesi dışında kimsenin düşüncesini önemsemeden baskıcı bir inanış biçimi oluşturmaya çalışan bir adamın elde ettiği başarıyı özgün betimlemeleri ile dile getiren yazar bu konuda oldukça başarılı olmuştur. Ayrıca yazarın kitapta kendi düşüncelerine de yer vermesi oldukça farklı olan bu kuruya tat katmıştır. Bir hikâye üzerinden yazar kendi düşüncelerini anlatmaya çalışmıştır ve vicdanın zorbalığa karşı olan savaşını kaleme almıştır.

Dili ve üslubu ile de oldukça başarılı olan yazarın bu kitabı mutlaka okunması gereken kitaplar arasında yer almalıdır.

[ad_2]

Source link

(Toplam: 267, Bugün: 1 )