Geçtiğimiz günlerde Samsung Galaxy S23 kullanıcıları, Samsung’un geçen hafta yayınladığı yeni güncellemeyle bazı sorunlarla karşılaşıyordu.

Bu senenin başlangıcında Samsung Galaxy S24 modellerine sunulan One UI 6.1 güncellemesi herhangi bir problem yaratmamıştı. Bu suni zeka özellikleriyle dolu olan güncelleme, 28 Mart’ta daha eski modeller için de sunuldu ve kullanıcılar bunun arkasından dokunmatik ekranlarıyla ilgili problemler yaşamaya başladı.

Mevzuyla ilgili Samsung’dan bir izahat geldi ve probleminin kaynağıyla ilgili bilgilendirme yapılmış oldu. Bununla beraber şirketten dokunmatik ekran sorununa yönelik geçici bir çözüm üretildiği ve kısa sürede bir güncelleme yayınlanacağı açıklandı.

Samsung Google’ı suçluyor

Samsung’un açıklaması ilk olarak firmanın Kore topluluk forumlarında gösterildi.

“Bazı Google uygulama özellikleriyle (Keşfet) uyumluluk sorunları sebebiyle, uygulama geliştiricisi ilgili sunucuları ve uygulamaları iyileştiriyor. Google uygulamasını geçici olarak son olarak sürüme güncelleyerek, uygulamanın verilerini silerek ve arkasından telefonunuzu tekrardan başlatarak problemi çözebilirsiniz.”

Probleminin bazılarının belirttiği benzer biçimde suni zeka odaklı özelliklerin sunulmuş olduğu One UI 6.1 güncellemesinden kaynaklanmadığı görünüyor. Samsung’a gore dokunmatik sorunları Google’ın kişiselleştirilmiş haberler sunan özelliği Google Keşfet’ten kaynaklanıyor. Samsung, Google’ın sorundan haberdar bulunduğunu ve bir düzeltme için çalıştığını da söylüyor.

Problemi iyi mi çözebilirsiniz?

Samsung bununla beraber Google Keşfet’teki sorundan meydana gelen dokunmatik ekran problemleri için geçici bir çözüm de sundu. Şirkete gore kullanıcılar, Google uygulamasının en yeni sürümünü kurmalı, sonrasında uygulama verilerini temizlemeli ve cihazlarını tekrardan başlatmalı.

Mesele bu şekilde çözülmüş oluyor, sadece Google uygulamasını yine açmak, dokunmatik ekran sorunlarının tekrardan yaşanmasına sebep oluyor. Eğer tekrarlanıyorsa, kullananların yukarıda belirttiğimiz adımları tekrardan uygulaması gerekiyor.

Sorunla karşılaşan Galaxy serisi kullanıcıları, Google uygulamasını Google Play Store üstünden aratıp güncelleyebilirler. Uygulama güncellendikten sonrasında, Android ayarlarından “Uygulamalar” başlığındaki Google uygulamasının ayarlarına girmeleri gerekiyor. Bu menüde Depolama başlığın altında verileri temizlemeleri ve cihazlarını tekrardan başlatmalarının arkasından problem çözülmüş oluyor.

Bu adımlarla güncelleme yayınlanana dek Samsung Galaxy S23 kullanıcıları sorunlarını geçici olsa da çözebilirler.


Matt Binder’ın haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )