En çok sorulan sorulardan bir tanesi de emekliliğine artık kısa zaman kalmış kişilerin primlerini yüksek tutarlar üzerinden ödemeleri halinde bunu emekli aylıklarına olumlu yansıyıp yansımayacağıyla ilgili.

Hemen belirtelim, emekliliğine kısa süre kalanların prim esas kazançlarını artırmalarının bunlara sağlayacağı, yani maaşlarının artması anlamında sağlayacağı hiçbir avantaj söz konusu değil. Nedenine gelince 01.01.2000 tarihinden itibaren emekli aylığı hesaplama yöntemi değiştirildi.

Sigortalının toplam prim ödeme gün sayısı içerisinde 01.01.2000 tarihinden önceki dönemlere ilişkin emekli aylığının hesaplanması ile, 01.01.2000 tarihinden sonraki döneme ilişkin emekli aylığının hesaplanması farklı 2 yöntemle oluyor: 01.01.2000 tarihinden sonraki döneme ilişkin emekli aylığı hesaplamasında sigortalının prim ödemeye esas alınan, prime esas kazanç tutarının yıllık ortalamaları dikkate alınıyor.

Örneğin 2009 yılında emekliliğine 1 yıl veya 2 yıl kalmış olan bir sigortalının son 1-2 yılda yüksek tutarlar üzerinden prim ödemesi 2000 yılından bu yana gelen prime esas kazanç tutarlarının yukarıya çekmesi söz konusu değil. Ancak emekliliğine daha uzun süre, 5 yıl, 10 yıl, 15 yıl kalmış olanların yüksek tutarlar üzerinde prim ödemelerinde yarar var. Çünkü bunların emekli aylıkları hesaplanırken emekli aylıklarının büyük bir kısmı prime esas kazanç tutarlarının ortalaması dikkate alınarak hesaplanacağı için, prim esas kazanç tutarı ortalaması ne kadar yüksek olursa emekli aylıklarının da o kadar yüksek olması söz konusu.

Sonuç olarak emekliliğine 1-2 yıl kalmış olanların prim esas kazanç tutarlarını artırıp da daha yüksek tutarlar üzerinden daha fazla prim ödemelerinin emeklilik maaşlarına olumlu bir etki yaratması söz konusu değil.

(Toplam: 22, Bugün: 1 )