Feysbuk’un unuttuğumuz özelliği “Poke / Dürtme” geri döndü. Evet, ikimiz de aynı suali soruyoruz, o düğme duruyor muydu ki? Gençler, kısaca bildiğiniz gibi işte, Z kuşağı ve onlara yakın olanlar, görünüşe nazaran “Dürtme” tuşuna abanmış durumdalar.

Feysbuk geçtiğimiz hafta yapmış olduğu açıklamada, bundan önceki ay Dürtme kullanımında 13 katlık bir artış gerçekleştiğini söyledi.

Unuttuğumuz toplumsal medya platformunun unuttuğumuz özelliği yine popüler olmuş durumda sadece doğal ki bunun anlamı gençlerin Feysbuk’a toplanmış olduğu değil. Durum daha oldukça bir merak anına benziyor. Pek oldukça haber deposu “Dürt”teki yükselişin sebebinin özelliği daha öne ve merkeze çıkaran bir tasarım değişikliği bulunduğunu vurguluyor. Eğer Dürtme ya da Dürt diye arama yaparsınız, arkadaşlarınızı dürteceğiniz sayfaya kolayca ulaşabilirsiniz.

Meta’dan bir sözcü, “Dürtmenin etkileşim etkilerinin farkındaydık sadece değişikliklerin arkasından bu kadar süratli büyümesini beklemiyorduk. Dürtme özelliği ile ilgili herhangi bir duyuru da yapmadık” diyor.

Eğer unuttuysanız, Dürtme, birine varlığınızı hatırlatmanın en direkt yoluydu. Siz onu dürtersiniz, o bir bildirim alır. Feysbuk’un sanal alemin kralı olduğu dönemden bir özellikti. Bu yüzden de kimi kullanıcılar için onu kullanmak bir nostalji duygusu da yaratıyor.

Sadece gençler de “Dürt” çılgınlığına tutuldu. Meta, yeni “Dürtmelerin” yüzde 50’sinden fazlasının, yaşları 18 ile 29 içinde değişen kullanıcılar tarafınca yapıldığını deklare etti. Doğrusu Feysbuk’u yalnız yaşlılar kullanmıyormuş…

Yine Dürtmeye başladığımıza nazaran, benim de bir önerim olacak. Daha ilkin de söylemiştim ve şimdi tekrarlıyorum: Myspace’i geri getirmenin zamanı geldi!


Tim Marcin’in haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi